Krótkofalówki i CB radio dla Ukrainy
Ponieważ wiele osób chce pomóc walczącym jak i mieszkańcom Ukrainy, przygotowaliśmy mały poradnik, który pomaga wybrać sensowny sprzęt w zależności od celu jego stosowania i okoliczności. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiedza z zakresu radiokomunikacji nie jest powszechna.
Rozumiemy, że działasz w pośpiechu i chcesz szybko coś kupić. Prosimy, aby poświecić 5 minut na przeczytanie tego poradnika, ponieważ pochopnie kupiony sprzęt radiowy jest tyle wart co karabin bez amunicji. W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą telefoniczną (nawet jeśli zapytasz o sprzęt innego dostawcy).
Wybrane urządzenia z naszej oferty (link) sprawdzą się do uruchomienia lokalnej sieci łączności na potrzeby służb cywilnych, mieszkańców dzielnicy, małej miejscowości oraz dla walczących na poziomie drużyny, plutonu.
Trzy najważniejsze sprawy
ZASIĘG
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy naszej infolinii.
W internecie jest wiele marketingowych opisów o zasięgu ręcznych krótkofalówek nawet do 15 km. Mamy także informacje od klientów, że niektóre firmy wprowadzają w błąd (celowo lub z braku wiedzy).
Także na filmach fabularnych często widać jak bohater z krótkofalówki ręcznej rozmawia z wnętrza samochodu z korespondentem na drugim końcu miasta. Jest to możliwe, ale tylko w sytuacji gdy są stacje przekaźnikowe co kilka km umieszczone na wieżach lub wysokich budynkach.
W praktyce w łączności bezpośredniej (bez stacji przekaźnikowych) krótkofalówki ręczne z mocą 4W oferują zasięg:
- gęsta miejska zabudowa z poziomu ulicy, las: urządzenia ręczne do kilkuset, czasami do 1 km
- zabudowa miejska z dachu wysokiego budynku, wieżowca do radia ręcznego 2-3km
- okopy, piwnice, schrony - zasięg to kilkadziesiąt metrów, maksymalnie 100-200m
Dla krótkofalówek samochodowych z mocą do 4 W (długości anteny CB: 1,5m dla PMR 16 cm)
- gęsta zabudowa miejska: samochód - samochód to 2-5 km
- zabudowa miejska z dachu wysokiego budynku, 4-10km
- otwarty płaski teren do maksymalnie 15km
O zasięgu krótkofalówki decyduje antena. Im krótsza tym mniejszy zasięg.
Dla pasma CB radio (27MHz) sensowne anteny to:
- radia ręczne - 0,2 - 0,5m
- samochodowe 1,5 do 2m
- bazowe 2,5 do 6m
Dla pasma PMR 446MHz optimum to około 12-15cm
ZASILANIE
Dokonując zakupu, weź pod uwagę możliwości zasilania urządzeń:
- Krótkofalówki PMR (ich ładowarki) potrzebują zasilania 12V (zasilacz sieciowy) lub można wybrane modele doładować z ładowarki telefonu USB, powerbanku, ładowarki samochodowej USB.
- CB radia samochodowe. krótkofalóki samochodowe PMR mogą pracować zasilane napięciem 11-14V, co umożliwia zasilanie z instalacji samochodów osobowych, dostawczych, akumulatorów kwasowych 12V, zasilaczy sieciowych stabilizowanych o obciążeniu minimum 5A.
- CB radia ręczne mogą pracować na akumulatorach NiH 1,2V lub bateriach paluszkach AA.Z własnej praktyki i testów polecamy polecamy baterie paluszki GP (Biedronki), Aerocell (Lidl) oraz akumulatory Ni-MH Eneloop oraz Ladda.
ŁATWOŚĆ PROWADZENIA ŁĄCZNOŚCI i NIEZAWODNOŚĆ
Pamiętaj, że ten sprzęt trafi do osób, które nie mają wiedzy na temat sprzętu łączności lub co najwyżej są to kierowcy, którzy korzystali z CB radio np. w ciężarówkach.
- Najczęściej są używane krótkofalówki PMR (446MHz) oraz CB radio (27MHz) pamietaj że nie ma możliwości komunikacji między CB i PMR.
- Wszystkie urządzenia CB mają 40 kanałów - trzeba pamiętać o ustawienia funkcji Mulitistandard np. na PL.
- Urządzenia PMR mają 8 kanałów lub więcej. Najczęściej pierwsze 8 kanałów nie posiada kodów CTCSS co daje możliwość rozmowy między krótkofalówkami różnych dostawców.
- zasięg jak przy wszystkich urządzeniach radiowych ręcznych zależy od położenia anteny, czym wyżej tym lepiej. Dlatego najlepiej nosić urządzenie w górnej kieszeni kamizeli taktycznej, przypięte do pagonu tak, aby antena wystawała ponad ramię.
- Moc nadajnika CB to typowo 4W. W urządzeniach ręcznych zredukowanie do 1W daje to dłuższy czas pracy na baterii. Zwiększenie mocy do np. 4W (na życzenie w przypadku wybranych modeli) daje wzrost zasięgu o około 50% ale kosztem czasu pracy. Typowo będzie do 8-12 godzin w trybie 5% nadwanie, 5 % odsłuch komunikatów, 90 % praca na czuwaniu.
- Moc nadajników PMR to typowo 0,5W. Czasami można je rozblokować do 4 W.
- Urządzenia ręczne mogą pracować na nasłuchu także gdy są podpięte do ładowarki.
- Urządzenia CB i PMR nie mają szyfrowania i można zakłócić ich pracę tak samo jak innych analogowych radiotelefonów amatorskich i profesjonalnych.

Poradnik przygotował: SQ2HCZ (licencjonowany radiooperator) w oparciu o ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie łączności radiowej w terenie na pasmach radiowych KF i UKF.

  ocen 820